Jak pozbyć się chwastów?

Jak pozbyć się chwastów?

Jak pozbyć się chwastów?

Chwasty to nieestetyczne rośliny, szpecące wygląd działki od wiosny aż do później jesieni. Osłabiają uprawiane odmiany kwiatów czy warzyw, negatywnie wpływając na ich wzrost i kwitnienie. Aby nie dopuścić do nadmiernego rozsiania się niechcianych gatunków, warto regularnie usuwać je z wybranych obszarów. Jak efektywnie pozbyć się ich za pomocą pielenia lub chemicznych preparatów?

Ręczne plewienie chwastów

Ręczne usuwanie chwastów to najtańszy i bezpieczny, a zarazem nieco czasochłonny sposób. Taką czynność najlepiej zaplanować na wczesną wiosnę, gdy rośliny nie wytworzyły jeszcze nasion. Przystępując do samodzielnego pielenia, przygotujmy odpowiednie narzędzia ogrodnicze: motykę, małe grabki pazurki, a w razie konieczności – także większą łopatę. Chwasty łatwe do wyrwania możemy wyciągnąć z ziemi ręcznie, starając się usunąć je razem w korzeniami. Bardziej oporne gatunki zlikwidujemy z użyciem ostrej motyki i grabek. Choć znacząco przyspieszą one pracę, niewskazane jest ich stosowanie w przypadku roślin wieloletnich. Próby usunięcia ich wybranymi narzędziami mogą sprawić, że rozrosną się one jeszcze mocniej, wytwarzając zgrubiałe, podziemne pędy. Niestety w przypadku ręcznego plewienia istnieje ryzyko, że chwasty ponownie odrosną w dość krótkim czasie. Aby nie wpłynęły one negatywnie na zasadzone przez nas rośliny, starajmy się usuwać je regularnie co jeden lub dwa tygodnie. Dłuższe zaniechanie takich prac może sprawić, że chwasty bardzo mocno się rozrosną, a ich wypielenie będzie znacznie trudniejsze.

Usuwanie chwastów z użyciem herbicydów

Chcąc uzyskać długotrwały efekt i ograniczyć konieczność ręcznego plewienia, możemy sięgnąć po dostępne w sklepach preparaty chemiczne zwalczające chwasty. Metoda ta będzie odpowiednia także w sytuacji, gdy samodzielne usuwanie niechcianych roślin nie przynosi pożądanych efektów. Takie środki są łatwe w aplikacji i skuteczne w działaniu, a stosowane zgodnie ze wskazówkami producenta – także bezpieczne. Najpopularniejszym rozwiązaniem są herbicydy selektywne używane miejscowe, usuwające jedynie wybrane chwasty, a w konsekwencji – nie wpływające negatywnie na inne, rosnące obok gatunki. W sprzedaży oferowane są równie preparaty nieselektywne, które jednak niszczą wszystkie rośliny – zarówno te niechciane, jak i posadzone przez nas. Ponadto możemy wybierać spośród środków chemicznych działających kontaktowo i systemicznie. Produkty kontaktowe, dedykowane zazwyczaj do gatunków jednorocznych, niszczą każdy chwast od zewnątrz, powodując jego poparzenie i zamieranie od środka. Herbicydy systemiczne natomiast będą odpowiednie do odmian wieloletnich, wnikając w głąb i niszcząc cały okaz od środka poprzez zahamowanie wzrostu oraz obumarcie. W sklepie możemy zauważyć również produkty nalistne i doglebowe. Pierwsze z nich działają na liście roślin, nie szkodząc okolicznym gatunkom uprawnym. Drugie natomiast są aplikowane do gleby, niszcząc zarówno sam chwast, jak i wszystkie rośliny obecne w jego pobliżu.

Każda osoba posiadająca swój ogród wie, ile wysiłku wymaga dbanie o niego. Aby zapewnić bujny wzrost nasadzeń oraz estetyczny wygląd rabat możemy zdecydować się na ich ręczne pielenie bądź stosowanie odpowiednich herbicydów. Regularne zwalczanie chwastów za pomocą wybranej metody pozwoli utrzymać porządek na działce oraz pozytywnie wpłynie na kondycję posadzonych przez nas roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top