Jakie warzywa do ogrodu?

Jakie warzywa do ogrodu?

Jakie warzywa do ogrodu?

Posiadanie ogrodu powinno być dla nas przyjemnością. Sadzenie i sianie roślin z myślą, o tym, co nam wyrośnie na pewno napawa optymizmem. Po kilku tygodniach można już zobaczyć pierwsze kiełkujące rośliny, ale co zrobić, aby rosły dalej? Niestety w wielu ogrodach warzywa nie chcę rosnąć, a powodów może być wiele. Przede wszystkim trzeba starannie wybrać, co chcemy uprawiać, zanim jeszcze podejmiemy się tworzenia grządek. Nie wszystkie rośliny są łatwe w pielęgnacji lub nawet nadają się do naszego ogrodu przez wzgląd na nasłonecznienie. Co wybrać?

Wybór miejsca dla warzyw

Samo wybranie miejsca, gdzie będziemy uprawiać w ogrodzie warzywa jest naprawdę istotne. Uprawy do wzrostu potrzebują nawet 8 godzin słońca dziennie. Gdy posadzimy je w zacienionym miejscu mogą po prostu nie wzejść lub plony będą marne. W cieniu można posadzić ewentualnie rośliny liściaste jak: szpinak, sałatę czy melisę. Aby dojrzeć choćby popularne pomidory czy dynie wymagają całego dnia w słońcu.

Co jeszcze jest istotne?

  • nawodnienie – warzywniak warto usytuować blisko źródła wody,
  • przygotowanie gleby,
  • wybór wielkości skrzyń lub tunelu foliowego,
  • odległość od domu.

Warzywa do ogrodu muszą mieć odpowiednie warunki, aby rosnąć, na które składają się różne czynniki. Dlatego też potrzebne jest im wyznaczenie grządek lub nawet postawienie drewnianych skrzyń, w których mają rosnąć. Ciepłolubne rośliny jak np. pomidory, ogórki czy papryka lepiej będą rosnąć pod tunelem foliowym. Oczywiście nie przykryte również nam wyrosną, ale “cieplejszy klimat” służy im lepiej. Jeśli nie mamy możliwości zrobienia tunelu, warto posadzić je w mini szklarniach, jakie obecnie są hitem tarasów i balkonów. Choć tu trzeba się liczyć z niewielką ilością zbiorów.

Pierwszy ogród – jakie warzywa wybrać?

Zakładając pierwszy w życiu ogródek dobrze jest też wybrać rośliny, które nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy je posiać lub posadzić, a później podlewać i ewentualnie wyrywać chwasty. Do takich roślin należą między innymi rzodkiewka, pietruszka naciowa czy koper. Te warzywa nie tylko rosną w każdych warunkach, lecz  uzyskujemy dość szybko gotowe do zbioru owoce. Dobrym pomysłem jest też posadzenie sałaty i pomidorów. Możemy kupić nasiona i je wysiać albo zakupić małe sadzonki, które potem będą szybko rosły. Wiele osób w zimie sieje nasiona tych warzyw do małych doniczek i czeka na ich wzrost. Wiosną, gdy rośliny podrosną można je przesadzić do gruntu. Jeżeli nie mieliśmy takiej okazji, możemy po prostu kupić gotowe sadzonki za kilka złotych.

Bardzo popularne w polskich ogrodach są: marchewka, pietruszka, burak, szpinak czy warzywa strączkowe. Można je wysiać na grządkach lub w donicach na balkonie. Marchew czy pietruszka pojawią się pod koniec lata, jednak groch i fasola mogą dać plony wcześniej. Warto wiedzieć, że można kupić nasiona roślin strączkowych, które będą potrzebowały palików, aby piąć się w górę, ale są również odmiany, które będą “pełzły” po ziemi. Dobrze jest doczytać na saszetce nasion, jaką odmianę kupujemy. Również do pomidorów przydadzą się paliki, aby roślina mogła iść w górę i wydawać plony. Zawsze dobrze jest też posiać seler korzeniowy, który przyda się na zupy czy warzywa kapustne. Świetnym pomysłem będzie też posianie dyni, choć ta potrzebuje dużo przestrzeni. Do ozdoby można posiać też dynie dekoracyjne, które jesieniom będą ciekawie wyglądać w ogrodzie, jak i na stole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top