Zakładanie sadu w ogrodzie przydomowym

Zakładanie przydomowego sadu

Zakładanie sadu w ogrodzie przydomowym

Nawet na niewielkiej posesji możemy wygospodarować przestrzeń na przydomowy sad. Wystarczy dobrze zaplanować lokalizację drzew oraz zapoznać się z wymaganiami poszczególnych odmian, by założyć mały, wielogatunkowy ogród owocowy. Jakie miejsce i podłoże będzie odpowiednie do tego celu oraz które odmiany drzew warto hodować?

Wybór miejsca pod sad

Wybór optymalnego miejsca pod założenie sadu jest jedną z najważniejszych czynności. Powinniśmy zawczasu zapoznać się z docelową wielkością wybranych drzew – dzięki temu łatwiej obliczymy ilość potrzebnej przestrzeni. 6-9 m2 musimy przeznaczyć pod orzechy włoskie, jabłonie, czereśnie, grusze i śliwki. 5 m2 wystarczy pod brzoskwinie i morele oraz wiśnie. Jeśli nasza działka jest wyjątkowo mała, możemy w jednym miejscu połączyć prowadzenie sadu owocowego z ozdobnym ogrodem. Jednocześnie niewskazane jest łączenie drzew z rabatami warzywnymi. Jeżeli chcemy uzyskać optymalne plony, stanowisko pod sad powinno znajdować się w miejscu nasłonecznionym. Rosnące w pełnym słońcu jabłka, brzoskwinie, winogrona czy jeżyny będą wyjątkowo smaczne. Dodatkowo odmiany ciepłolubne wymagają strefy zacisznej i osłoniętej od silnych powiewów wiatru.

Podłoże do sadu

Żyzne i przepuszczalne podłoże to podstawa, jeżeli zależy nam na obfitym owocowaniu drzewek. W takiej glebie będą one mogły solidnie się ukorzenić oraz prawidłowo rosnąć. Borówki i żurawina preferują ziemię o odczynie kwaśnym. Wszystkie pozostałe odmiany z powodzeniem będą rosnąć w glebie o pH zbliżonym do obojętnego. Konieczna jest odpowiednia zasobność w składniki odżywcze. Stanowiska lekkie i piaszczyste będą wymagać dodatkowego zasilenia, najlepiej mieszanką torfu i kompostu. Sadzenie można rozpocząć co najmniej kilka tygodni od zastosowania takiego nawozu. Ponadto niektóre gatunki, takie jak wiśnie, wymagają poziomu wód gruntowych nie mniejszego niż 1,2 metra.

Gatunki drzew do przydomowego sadu

Prawidłowy wybór roślin jest niezwykle ważny w każdym przydomowym sadzie. Jeśli ogranicza nas metraż ogródka, możemy umieścić w nim po jednym drzewie z każdego gatunku. Pamiętajmy przy tym, że wiele odmian nie może zapylić się własnym pyłkiem, lecz wymaga przeniesienia go z innego drzewa tego samego gatunku. Warto mieć to na uwadze, wybierając ilość drzew do nowego sadu. Pojedynczo możemy posadzić brzoskwinie oraz większość odmian wiśni i orzechów włoskich. W pozostałym przypadkach niezbędne będzie zasadzenie przynajmniej dwóch sztuk tego samego gatunku. Dobrym rozwiązaniem w ograniczonej przestrzeni będzie hodowanie drzewek niskich i karłowatych, które nie wymagają wiele miejsca i można sadzić je stosunkowo blisko siebie.

Samodzielnie wyhodowane jabłka, gruszki czy śliwki to zdrowy dodatek do naszej codziennej diety. Choć wymagają one wydzielenia odpowiedniego stanowiska oraz przygotowania podłoża, prawidłowo uprawiane będą zachwycać swoją soczystością, słodkim smakiem i przepięknym aromatem. Prócz właściwego doboru warunków, pamiętajmy o łączeniu ze sobą poszczególnych gatunków drzew. Dzięki temu będą one intensywnie owocować, gwarantując nam obfitość witamin i innych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top