Rekuperacja w domu alergika

Rekuperacja w domu alergika

Rekuperacja w domu alergika

Z problemem alergii różnego pochodzenia boryka się coraz większa część naszego społeczeństwa. Nowoczesny styl życia oraz infrastruktura miast sprawiają, że liczba osób dotkniętych tą przypadłością prawdopodobnie nie będzie malała. Z alergią musimy zatem nauczyć się funkcjonować na co dzień. By było nam lżej, warto pomyśleć o zamontowaniu w domu rekuperatora.

Co wywołuje objawy alergii?

Najłatwiej można poradzić sobie z alergią pokarmową. Wówczas wystarczy wykluczyć z diety grupy produktów, na które jesteśmy uczuleni. Dużo trudniej przychodzi nam jednak złagodzenie objawów alergii podyktowanej czynnikami, które są od nas niezależne. Wilgotne powietrze w zamkniętych pomieszczeniach to idealne środowisko dla bakterii, roztoczy oraz pyłków. To właśnie one bardzo często powodują uczulenia, których objawami są nieżyt nosa, problemy z oddychaniem czy łzawiące oczy. Wielu z nas zauważa, że regularne wycieranie powierzchni mebli z kurzu, a nawet pranie dywanów, rzadko przynoszą ulgę. Jak zatem sprawić, by chwile, spędzane w zaciszu własnego domu, nie były torturą dla naszego układu oddechowego?

Więcej niż wentylacja

Gdy diagnozujemy u siebie uczulenie na kurz czy pyłki, pierwszym zaleceniem specjalistów jest regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Pamiętamy zatem o otwieraniu okien na oścież kilka razy dziennie, bez względu na warunki atmosferyczne, panujące na zewnątrz. Mimo że skrupulatnie trzymamy się wskazówek alergologów, po jakimś czasie zauważamy jednak, że objawy nie ustępują. Dzieje się tak dlatego, że takie manualne wietrzenie okazuje się niewystarczające do rozwiązania naszego problemu. W takim przypadku warto podjąć decyzję o zamontowaniu systemu wentylacyjnego. Najlepiej, jeśli postawimy na taki, który posiada rekuperator.

Jak to działa?

Dzięki obecności rekuperatora w naszym domu oraz stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego, możemy znacznie osłabić ataki alergii, wywołanej mikroelementami, obecnymi w zastałym powietrzu. Rekuperacja polega na wprowadzaniu świeżego powietrza do naszych pomieszczeń oraz jednoczesnym wyprowadzaniu powietrza zużytego poza wnętrze naszego domu. To właśnie dlatego oddycha nam się łatwiej. Na tym jednak lista zalet rekuperatora się nie kończy. Pozytywnym skutkiem ubocznym jego instalacji jest również obniżenie kosztów ogrzewania, dzięki bieżącemu odzyskowi ciepła.

Czy to bezpieczne?

Wielu alergików obawia się instalacji mechanicznych systemów wentylacyjnych we własnym domu. Na negatywne nastawienie wpływa błędne przekonanie, że w ich odmętach mogą osiadać grzyby oraz bakterie, które nasilą ataki uczulenia. Są to jednak skutki nieprawidłowej konserwacji! Jeśli będziemy używać urządzenia zgodnie z zaleceniami jego producenta oraz pamiętać o regularnej wymianie filtrów, absolutnie nie będziemy mieli powodów do zmartwień.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Jeżeli z jakiegoś powodu wahamy się z podjęciem ostatecznej decyzji o zainstalowaniu rekuperatora, weźmy pod uwagę niezwykle istotną kwestię. Mieszkanie powinno być tym miejscem, w którym czujemy się najbezpieczniej. To tutaj odpoczywamy od wszystkich życiowych problemów. Zadbajmy więc o to, by komfort spędzanych tu chwil był jak najwyższy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top