Domowe sposoby na posprzątanie łazienki

sprzatanie_lazienki

Domowe sposoby na posprzątanie łazienki

Chociaż na rynku mamy cały wybór najróżniejszych detergentów do sprzątania, nie zawsze są skuteczne, trzeba za nie słono płacić, a do tego czasami wywołują różne reakcje alergiczne. Z tego względu wiele osób wciąż woli sprawdzone domowe sposoby na sprzątanie łazienki, które odpowiednio zastosowane w niczym nie ustępują tym ze sklepu, a do tego są o wiele tańsze i bezpieczniejsze.

Jakich domowych środków używać do sprzątania łazienki?

Z najpopularniejszych domowych środków, które okazują się skuteczne w usuwaniu brudu, zacieków, osadów, czy kamienia wymienia się często ocet i sodę oczyszczoną. Mało tego, wiele osób poleca stosowanie mieszanki obu tych środków, ponieważ ich połączenie tworzy widowiskową reakcję chemiczną i daje dużo piany, dzięki czemu wydaje się dobrym środkiem do usuwania zanieczyszczeń. Jak się okazuje jednak, nie jest to najlepszy sposób na usuwanie brudu. W wyniku połączenia octu z sodą powstaje octan sodu, dwutlenek węgla i woda, czyli substancje, które nie wykazują specjalnych właściwości czyszczących. O wiele lepiej więc zastosować te domowe środki do sprzątania bez łączenia ich ze sobą. W łazience najlepiej sprawdzi się ocet, ponieważ kwasy najlepiej usuwają zanieczyszczenia nieorganiczne, czyli osady z mydła, kamienia, czy rdzy. Soda z kolei bardziej przyda się w kuchni do usuwania organicznych zabrudzeń i przypaleń. Mieszanka sody z octem może się jedynie przydać w łazience do czyszczenia odpływów, ponieważ powstający w wyniku reakcji dwutlenek węgla, poprzez tworzenie piany może unosić cząstki brudu. Równie dobrze jednak w takiej sytuacji podziała wlanie do odpływu butelki popularnego napoju gazowanego w ciemnym kolorze.

Jak skutecznie posprzątać łazienkę domowymi sposobami?

Mieszanka wody z octem pomoże skutecznie usunąć zabrudzenia w łazience. Mieszanina tych składników w proporcjach 1:1 pomoże wyczyścić zarówno kabinę prysznicową, usuwając z niej wszelkie zacieki, jak i lustro. Podobnie skuteczna okaże się w myciu płytek łazienkowych i fug. Chociaż tutaj równie dobrze sprawdzi się cytryna i będzie ładniej pachnieć. Wystarczy zmieszać sok z całej cytryny z 0,5 litra wody. A jeśli na armaturze łazienkowej zaczyna robić się kamień, czy widać ślady rdzy, wystarczy nasączyć szmatkę lub kilka warstw ręcznika papierowego octem, owinąć nimi miejsca z osadem i pozostawić na dwie, czy trzy godziny, a następnie przetrzeć i wszystko ładnie zejdzie. Niewielkie ślady rdzy dobrze usuwa też cytryna. Można wykorzystać jej resztki i pocierać nalot. Jeżeli chce się przeczyścić domowymi środkami pralkę, można do tego celu użyć sody i octu, ale lepiej nie stosować ich razem, ale jedno po drugim, najpierw sodę, a potem ocet. Do odkamienienia pralki wystarczy jednak, jeśli zastosujemy sam ocet.

Jak widać, można skutecznie posprzątać łazienkę domowymi sposobami bez wydawania pieniędzy na drogie detergenty. Najlepszymi domowymi środkami, które przydadzą się w zaprowadzeniu czystości w łazience, są ocet i cytryna. Kosztują niewiele, a za ich sprawą łazienka będzie lśnić. Osoby, które niezbyt dobrze tolerują zapach octu, do mycia większych powierzchni niech lepiej użyją soku z cytryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top