Domowe sposoby na usunięcie kłopotliwych plam

Jak pozbyć się plam z ubrań?

Domowe sposoby na usunięcie kłopotliwych plam

Pralki są coraz bardziej inteligentne, mają coraz więcej zaawansowanych funkcji. Nadal jednak istnieją plamy, z którymi nawet najlepsza pralka nie da sobie rady. Jeżeli do tego zaplamiliśmy delikatną tkaninę, czy taką o intensywnej barwie nasz problem robi się podwójny, ponieważ nie możemy użyć chemicznego wybielacza. W takiej sytuacji niezastąpione są domowe sposoby na usuwanie trudnych plam, które najczęściej są na tyle delikatne, że nie powodują zniszczenia tkaniny. Jak wywabiać plamy?

Plama plamie nierówna

Kiedy planujemy użyć domowych sposobów do wywabienia plamy, w pierwszej kolejności musimy określić, przez co tkanina jest ubrudzona. Do najczęściej spotykanych, trudnych do usunięcia plam zaliczyć możemy te po kawie, herbacie, czy trawie. Na szczęście istnieje kilka domowych metod, które pozwolą nam się pozbyć wszystkich tych zabrudzeń.

Latte, espresso, czy czarna herbata

Jeżeli kawa, czy herbata stanowią jeden z naszych ulubionych napoi prędzej, czy później musi skończyć się to nieszczęściem w postaci plamy po naszym ulubionym napoju. Na szczęście jednak, takie niefortunne zdarzenie nie musi spisywać na straty ulubionej bluzki, spodni, czy obicia od kanapy. W przypadku w zasadzie każdej plamy, tak samo jeżeli chodzi o kawę i herbatę, bardzo ważnym czynnikiem jest czas. Im szybciej zajmiemy się plamą, tym większa mamy szansę, że usuniemy ją w całości, w kilku prostych krokach:

  • zaraz po zalaniu warto przyłożyć na plamę mokry ręcznik papierowy, czy chusteczkę – nie możemy dopuścić do tego, żeby plama wyschła, a tym samym utrwaliła się,
  • następnie płuczemy tkaninę pod bieżącą wodą – bardzo ważne jest, żeby robić to od wewnętrznej strony, w ten sposób powierzchnia plamy nie zwiększy się,
  • domową metodą, dzięki której możemy uratować poplamioną tkaninę, jest zasmarowanie ubrudzonego miejsca gliceryną i pozostawienie jej na kilka, kilkanaście godzin,
  • jeszcze przed praniem warto zamoczyć tkaninę, na kilka godzin w silnym roztworze wody i proszku do prania.

Piknik na trawie

Piękna pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo nabawianie się trudnych do usunięcia plam z trawy. Warto wiedzieć, że tego typu zabrudzeń nie można zamaczać w ciepłej wodzie, ponieważ ten zabieg powoduje ich utrwalenie. Dlatego od razu spłukujemy poplamione miejsce zimną wodą. Dobre efekty przynosi także zapranie ubrudzonego miejsca szarym mydłem. Plamy z trawy stosunkowo łatwo można usunąć przy pomocy kwasku cytrynowego – tutaj możemy działać dwojako – wycisnąć bezpośrednio na plamę kilka kropel soku z cytryny lub namoczyć brudną tkaninę w jej roztworze. Jeżeli nie mamy pod ręką cytryny, czy kwasku cytrynowego, plamę z trawy możemy wywabić także przy pomocy wysokoprocentowego alkoholu. Najlepiej sprawdza się 70% spirytus – nacieramy plamę alkoholem i zostawiamy na półgodziny, następnie pierzemy tkaninę w zimnej wodzie.

Zawsze warto szukać domowych sposobów na usunięcie trudnych plam. Dzięki temu nasz portfel nie odczuje wydatku, a do tego skóra naszych rąk nie ucierpi, jak w przypadku chemicznych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top