Jak dbać o okna PCV?

dbanie_o_okna_pcv

Jak dbać o okna PCV?

Okna PCV to w naszym kraju najczęściej wybierany typ przeszkleń. Estetyczne, trwałe i przystępne cenowo, są praktyczną ozdobą wielu budynków mieszkalnych i firmowych. Aby okna plastikowe przez wiele lat zachowały swój ładny wygląd oraz funkcjonalność, konieczna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Jak dbać o okna PCV?

Zabezpieczenia na oknach PCV

Świeżo zamontowane okna PCV są najczęściej zabezpieczane specjalną folią. Taką naklejkę z profili należy zdjąć w ciągu miesiąca od ich montażu w budynku. Pozostawiona zbyt długo, może mocno przykleić się i być trudna do usunięcia, a użycie narzędzi czy środków chemicznych do jej zlikwidowania może zniszczyć powłokę profili. Powinniśmy także pamiętać o stosownym zabezpieczaniu okien PCV na czas remontów. Najlepiej szczelnie okryć je folią oraz zamocować ją za pomocą łatwej do odklejenia taśmy.

Mycie okien PCV

Większość lekkich zabrudzeń na oknach PCV bez trudu usuniemy za pomocą wody z łagodnym detergentem oraz miękkiej ściereczki. Możemy sięgnąć po środki w płynie lub sprayu dedykowane do czyszczenia szkła, a także szmatki z mikrofibry czy gumowe ściągaczki. Nie powinniśmy natomiast stosować preparatów z drobinkami ściernymi oraz środków o odczynie zasadowym lub kwaśnym, które mogłyby uszkodzić elementy okien – szczególnie te wykonane z metalu. Myjąc okna plastikowe, róbmy to z wyczuciem, unikając skrobania i mocnego tarcia. Zakazane jest też zdrapywanie zanieczyszczeń ostrymi narzędziami. Dzięki stosowaniu się do tych zasad, powłoka ram oraz powierzchnia szyb przez długi czas pozostaną w doskonałym stanie.

Konserwacja uszczelek i okuć w oknach PCV

Dobrym nawykiem każdego użytkownika okien PCV powinna stać się regularna konserwacja uszczelek i okuć, którą prowadzimy przynajmniej raz do roku. Do tego celu warto zakupić odpowiednie preparaty – płyn lub chusteczki nasączone środkiem o neutralnym odczynie oraz olej do smarowania. Uszczelki przecieramy wilgotną szmatką, usuwając z nich kurz i zabrudzenia, a następnie zabezpieczamy je produktem konserwującym. Aby nasmarować okucia za pomocą smaru silikonowego lub oleju maszynowego, musimy zlokalizować dedykowane do tego celu otwory. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać tej czynności, możemy zlecić ją specjalistom. Czynności te sprawią, że okucie będzie działać lekko oraz nie zużyje się przedwcześnie, a uszczelka będzie mocno dolegać do ramy.

Systematyczny serwis okien PCV

Aby plastikowe okna jak najdłużej zachowały swoją funkcjonalność, powinniśmy nawiązać współpracę z profesjonalnym serwisantem, który wykona dla nas przegląd. Taki specjalista bez trudu oceni stan najważniejszych elementów, regulując je oraz zabezpieczając za pomocą odpowiednich preparatów. Dodatkowo – w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości – sprawnie usunie je, eliminując ryzyko pogłębienia się problemu. Prawidłowa pielęgnacja okien PCV to czynność nieskomplikowana i zajmująca niewiele czasu, a przy tym niezwykle ważna dla kondycji przeszkleń. Delikatne mycie, konserwacja uszczelek i okuć oraz zabezpieczanie na czas remontów sprawią, że ramy i przeszklenia przez długi czas zachowają nienaganny wygląd i funkcjonowanie, poprawiając nasz komfort korzystania z wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top