Jak uporządkować szafę?

porzadek_w_szafie

Jak uporządkować szafę?

Przynajmniej raz lub dwa razy do roku powinniśmy uporządkować swoją szafę. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru ubrań, których już nie używamy, a zarazem zyskamy miejsce na nowe rzeczy. Sprzątanie powinno być oparte o skrupulatny przegląd elementów garderoby i ich selekcję, a następnie staranne ułożenie na półkach lub zawieszenie na wieszakach. Jak krok po kroku uporządkować szafę?

Pierwszy etap porządków w szafie

Rozpoczęcie porządkowania wnętrza szafy wymaga przeanalizowania swojej garderoby i określenia, jaka przestrzeń jest nam potrzebna do jej przechowywania. Czynność tą powinniśmy zacząć od wyjęcia wszystkich ubrań i rozłożenia ich na dużej płaszczyźnie – łóżku lub podłodze. Pozwoli to łatwiej ocenić ilość posiadanych rzeczy, ich stan oraz dopasowanie. Możemy od razu ułatwić sobie pracę, grupując odzież na typy: spodnie, spódnice, koszulki, kurtki, itp. Dzięki temu bez trudu zorientujemy się, których strojów mamy najwięcej, co pomoże nam w ich dalszym selekcjonowaniu.

Selekcja ubrań z szafy

Po wypakowaniu szafy, nadszedł czas na selekcję odzieży. Powinniśmy bez sentymentu pozbyć się każdej sztuki ubrań, których nie założyliśmy co najmniej od jednego roku. Czasami może zdarzyć się, że pewna część garderoby wyjątkowo nam się podoba, a mimo to nie skorzystaliśmy z niej, bo zawieruszyła się gdzieś na półce. W takim wypadku warto dać jej ostatnią szansę, pozostawiając ją do czasu kolejnych porządków w szafie. Jak przeprowadzić selekcję ubrań? Na pewno pozostawmy wszystkie egzemplarze, z których często korzystamy. Następnie sprawdźmy, czy któraś rzecz posiada nie dającą się naprawić wadę. Jeżeli tak jest, powinniśmy ją wyrzucić. Podobnie postępujemy z ubraniami wyjątkowo zniszczonymi i niemodnymi. Garderobę w dobrym stanie, ale już nie nadającą się dla nas ze względu na rozmiar czy aktualny gust, możemy oddać bliskiej osobie lub sprzedać na wybranym portalu. Gdy odrzuciliśmy już wszystkie stare, niemodne i niechciane ubrania, pora na ułożenie wszystkich pozostałych w szafie.

Przechowywanie odzieży w szafie

Prawidłowe ułożenie ubrań w szafie ma niebagatelne znaczenie dla łatwości ich odnalezienia oraz utrzymania porządku we wnętrzu mebla. Sposób przechowywania odzieży zależy w głównej mierze od ilości półek i wieszaków, jakie posiadamy. Wieszać powinniśmy przede wszystkim kurtki, marynarki, koszule, bluzki oraz inne egzemplarze wyjątkowo podatne na zagniecenia, które powinny zawsze ładnie się prezentować. Na półkach układamy złożone swetry i bluzy, T-shirty oraz koszulki na ramiączkach, piżamy, a także spodnie dresowe i wyjściowe (te ostatnie możemy ewentualnie powiesić na dedykowanym do tego celu wieszaku). Drobniejsze elementy garderoby, takie jak bieliznę czy skarpetki, wkładamy do szuflady.

Porządki w szafie to czasochłonne zajęcie, które jednak znacząco ułatwi nam późniejsze tworzenie codziennych stylizacji. Wystarczy raz na jakiś czas pozbyć się niemodnych i nieużywanych ubrań, a w ich miejsce zakupić nowe egzemplarze. Starannie ułożone, będą łatwe do odnalezienia oraz mniej narażone na pogniecenie, znacząco przyspieszając proces wyboru odzieży na każdy dzień tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top