Jak przygotować pokój dla niemowlaka?

Pokój dla niemowlaka

Jak przygotować pokój dla niemowlaka?

Pojawienie się na świecie dziecka jest ogromną rewolucją dla rodziców. Czas oczekiwania na narodziny malucha są doskonałym momentem na to, aby przygotować pokój dla dziecka, który będzie nie tylko ładny, ale przede wszystkim praktyczny i funkcjonalny. Warto zająć się tym z odpowiednim wyprzedzeniem, aby wszystkie prace remontowe można było przeprowadzić bez niepotrzebnego stresu i nerwów. Dzięki temu rodzice będą mogli lepiej przemyśleć, jak chcą, aby wyglądał kącik ich pociechy. 

Jakie kolory wybrać do pokoju dziecięcego?

Pokój dla noworodka powinien być przede wszystkim miejscem sprzyjającym relaksowi i wypoczynkowi. Warto zdecydować się na pomalowanie ścian lub położenie tapet w jasnych barwach, które będą wprowadzały atmosferę spokoju i bezpieczeństwa. Rodzice najczęściej decydują się na pastelowe kolory, które tworzą neutralne tło dla mebli i innych elementów wyposażenie. Idealnie w pokojach dziecięcych sprawdzają się jasne odcienie różu oraz błękitu, beże oraz różne odcienie bieli. Jasne ściany będą łatwe do przemalowania w przyszłości na zupełnie inny kolor. Wybierając meble do pokoju dziecka warto być konsekwentnym i zdecydować się na te utrzymane w jednej kolorystyce i stylistyce, aby uniknąć wrażenia chaosu i niedopasowania. 

Co powinno znaleźć się w pokoju dla noworodka?

Obowiązkowym elementem, które musi znaleźć się w pokoju dla maluszka jest łóżeczko. Najlepiej zdecydować się na model wykonany z drewna z możliwością regulacji wysokości. Powinno mieć także wyjmowane szczebelki, dzięki czemu dziecko, gdy będzie już większe będzie mogło samodzielnie z niego wyjść. Łóżeczko trzeba umieścić przede wszystkim z dala od okna oraz kaloryfera. Powinien być do niego dostęp z 3 stron. Można umieścić nad nim kolorową karuzelę, która będzie skupiała uwagę dziecka i pomoże w jego uspokojeniu. Bardzo ważnym elementem jest także przewijak, który umożliwi komfortowe i wygodne przebieranie dziecka. Najlepiej, aby znajdował się w pobliżu łóżeczka. Do większych pokoi można wstawić osobny mebel, ale jeśli nie ma na tyle miejsca z powodzeniem sprawdzi się przewijak przenośny, który można nałożyć na łóżeczko lub komodę. 

Urządzając pokój dla noworodka nie można zapomnieć o meblach do przechowywania. W tym celu najlepiej sprawdzi się szafa oraz komoda z szufladami, które umożliwią szybkie i łatwe wyciąganie ubranek, pieluszek lub innych akcesoriów pielęgnacyjnych. Powinny być to bardzo pojemne meble, które pomieszczą nie tylko stale rosnącą garderobę, ale także zapasową pościel czy zabawki. Montując tego rodzaju meble w pokoju trzeba sprawdzić, czy są one stabilne i nie będą stanowiły zagrożenia dla malucha. Najlepiej przymocować je dodatkowo do ściany.

Jeśli w pomieszczeniu przeznaczonym dla noworodka jest sporo miejsca warto pomyśleć o kąciku dla rodziców. Może być to niewielka kanapa lub wygodny fotel, który będzie miejscem do karmienia, a także snu w sytuacjach, gdy jeden z rodziców będzie musiał czuwać przy maluchu. Najlepiej, aby znajdowały się one blisko łóżeczka co ułatwi przenoszenie śpiącego dziecka.

Pokój noworodka jest miejscem, w którym będzie on spędzał bardzo dużo czasu. Musi być więc urządzony w sposób, który będzie sprzyjał wyciszeniu się i relaksowi. Najlepiej ze sporym wyprzedzeniem zaplanować rozmieszczenie poszczególnych mebli oraz elementów wyposażenia, co pozwoli zaoszczędzić czas oraz uniknąć stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top