Rolety czy żaluzje?

Rolety czy żaluzje?

Rolety czy żaluzje?

Wybór osłon okiennych to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele ciekawych propozycji, dlatego niezwykle ciężko jest się zdecydować. Ponadto wciąż pozostaje pytanie – rolety czy żaluzje? Które rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne, praktyczne i modne? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są nasze spostrzeżenia w tej kwestii. Jesteśmy pewni, że w ten sposób ułatwimy Ci wybór. 

Dopasuj rodzaj okien do stylu konkretnych pomieszczeń

Proste rolety, bez dodatkowych zdobień i wzorów, świetnie sprawdzą się w przypadku nowoczesnych wnętrz. Minimalistyczne formy wpiszą się w styl pomieszczenia i będą stanowić swoistego rodzaju tło, a nie główny akcent aranżacji. Rolety wykorzystujące liczne zdobienia świetnie odnajdą się zaś w pokojach małych dzieci, ponieważ takie rozwiązanie dodatkowo ozdobi przestrzeń i uczyni ją jeszcze bardziej kolorową. Żaluzje pasują zaś do pomieszczeń o surowym wyglądzie, a propozycje wykonane z drewna to zaś świetna alternatywa sprawdzająca się w miejscach utrzymanych w naturalistycznym, ekologicznym klimacie, z nutą rustykalnego charakteru.

Zastanów się, jaki poziom nasłonecznienia Cię interesuje

Rolety zapewniają wysoki poziom komfortu w aspekcie nasłoneczniania. Popularnym rozwiązaniem są propozycje posiadające specjalną warstwę perłową, która odbija promienie słoneczne, eliminując ryzyko dostawania się nadmiaru promieni do środka pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem, które pozwala kontrolować ilość promieni słonecznych w domu, są rolety dzień-noc, które składają się ze specjalnych pasów. Jedne przepuszczają światło, inne zaś odpowiadają za tłumienie promieni słonecznych. W przypadku żaluzji problem nasłonecznienia nie jest uciążliwy, ale kwestia ta generuje jednak pojawienie się innego kłopotu. Standardowe żaluzje wykonane z aluminium bardzo szybko się nagrzewają, co negatywnie wpływa na komfort użytkowania. Jeśli decydujesz się więc na wybór żaluzji postaw lepiej na rozwiązania drewniane lub wykonane z tworzywa sztucznego. 

Weź pod uwagę konieczność czyszczenia rolet i żaluzji 

Materiał rolet najczęściej pokryty jest specjalną aperturą, co czyni te produkty odpornymi na brud. Jeśli jednak tego rodzaju osłony okienne wymagają odświeżenia, wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Sytuacja wygląda nieco gorzej w przypadku żaluzji. To rozwiązanie jest nieco trudniejsze w utrzymaniu czystości, bowiem bardzo często na lamelkach osiada się kurz. Wówczas konieczne jest czyszczenie żaluzji odpowiednimi szczotkami, a nawet zdjęcie ich w całości z okna, o ile pozwala na to konstrukcja i umycie ich pod wodą z dodatkiem detergentu. 

Podsumowanie

Powyżej poruszyliśmy najważniejsze aspekty dotyczące rolet i żaluzji, które pozwoliły nam pokazać różnice tych dwóch rozwiązań. Sprawdź nasze podsumowanie w pigułce i dokonaj właściwego wyboru. 

Rolety:

  • sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach i w dziecięcych pokojach, 
  • niski poziom nasłonecznienia, 
  • łatwe w utrzymaniu czystości. 

Żaluzje: 

  • sprawdzają się w pomieszczeniach o surowym wyglądzie oraz w naturalistycznych wnętrzach, 
  • niski poziom nasłonecznienia, ale wysoki poziom nagrzewania w przypadku produktów aluminiowych, 
  • trudne w utrzymaniu czystości. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top