Rekuperacja w domu alergika – czy to rozwiązanie godne zainteresowania?

Rekuperacja w domu alergika

Rekuperacja w domu alergika – czy to rozwiązanie godne zainteresowania?

Na dobre samopoczucie alergika z każdej strony czyhają zagrożenia. Latem – kwitnące trawy i chwasty, wiosną – pyłki drzew, a przez cały rok – kurz i roztocza. Dlatego nawet w swoim domu nie może czuć się w pełni bezpiecznie i spokojnie – chyba że sięgnie po rozwiązania pozwalające na wydajne oczyszczenie i wymianę powietrza. Czy rekuperator jest jednym z nich?

Wentylacja grawitacyjna – dlaczego to zły pomysł?

Nasze domy stają się coraz szczelniejsze. Niemała w tym zasługa lepszej jakości budownictwa, ale również lepiej uszczelnionych okien. Ma to swoje zalety – budynek traci zimą mniej ciepła, a i latem wolniej się nagrzewa. Dzięki temu również łatwiej odizolować się od wszechobecnych wiosną i latem pyłków, do mieszkania dostaje się także mniej kurzu.

Z drugiej w każdym domu potrzebna jest wymiana powietrza, co pozwala wymienić powietrze na świeże, zapobiec rozwoju grzybów i pleśni (które również uczulają) i pozbyć się nadmiaru wilgoci. W polskich domach wciąż najczęściej się wentylację grawitacyjną w postaci otwierania okien. Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie dla alergików – nie tylko nie zabezpiecza przed dostaniem się alergenów do wnętrza, ale również niezbyt skutecznie usuwa wilgoć, szczególnie zimą, kiedy otwieramy okna na krótko, by zapobiec wychłodzeniu pomieszczenia. 

Rekuperacja – czy warta zainteresowania?

Na czym polega rekuperacja? W skrócie jest to system, w którym wypompowywane z mieszkania “zużyte powietrze” oddaje część swojego ciepła, aby ogrzać powietrze zasysane z zewnątrz, przy tym unikając mieszania się ze sobą. Choć rekuperatory są relatywnie kosztownymi urządzeniami, to prawidłowo wykorzystywane dość szybko się zwracają. Ponieważ jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, to nie mają znaczenia różnice temperatur czy ciśnień – wszystko zachodzi w sposób zaprogramowany przez użytkownika. 

baner_vasco

Jedną z największych zalet rekuperatorów jest możliwość zapewnienia stałej i równomiernej wymiany powietrza, bez konieczności otwierania okien. W dodatku odzyskiwaniu energii cieplnej umożliwia ona wstępne ogrzanie (zimą) lub schłodzenie (latem) powietrza dostającego się do wnętrza pomieszczenia. Nie tylko więc skutecznie i równomiernie wentyluje, ale również pozwala na zredukowanie rachunków za ogrzewanie. Na tym jednak nie koniec – rekuperatory wyposażone są bowiem w wysokiej jakości filtry, przez które przechodzi powietrze – co możliwe jest dzięki mechanicznemu wymuszeniu cyrkulacji powietrza. Już standardowe filtry stosowane w rekuperatorach pozwalają na wyłapanie ponad 90% kwiatowych pyłków, jednak można je zmienić na filtry wyższej klasy, zatrzymujące do 97% cząstek o rozmiarze 1 do 3 µm. Opcjonalnie można je doposażyć w filtry HEPA i jonizator powietrza, co dodatkowo zwiększa ochronę przed drobnoustrojami. 

Pozbądź się problemów z alergią w swoim domu

Choć istnieje kilka sposobów na pozbycie się alergenów z mieszkania, to zdecydowanie najbardziej kompleksowym z nich będzie instalacja rekuperatora. Zapewni on kompleksową, równomierną i ciągłą wymianę powietrza – zgodnie z wymaganiami użytkownika. Dzięki temu rozwiązaniu powietrze w Twoim domu będzie osuszone i świeże, a co ważniejsze dla alergików – pozbawione zanieczyszczeń i alergenów. Spraw, by Twój dom stał się bezpiecznym schronieniem, niezależnie od pory roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top