Czy fotowoltaika w domu jednorodzinnym się opłaca?

fotowoltaika_w_domu_jednorodzinnym

Czy fotowoltaika w domu jednorodzinnym się opłaca?

Wysokie stężenie smogu wymusza wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Dlatego popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych, stała się fotowoltaika. Podwyżki cen prądu powodują wzrost rachunków za prąd. Dlatego dobrą decyzją wydaje się inwestycja w system PV. Jednak czy fotowoltaika w domu jednorodzinnym się opłaca? Co trzeba uwzględnić przed montażem paneli?

Opłacalność fotowoltaiki a zacienienie

Instalacja fotowoltaiczna osiąga maksymalną wydajność, jeśli panele są odpowiednio nasłonecznione. Dlatego przed montażem, powinniśmy uwzględnić intensywność zacienienia, która może się zmieniać wraz z wędrówką Słońca w ciągu dnia. Najlepszym rozwiązaniem są panele skierowane na południe. Jednak często jest to niemożliwe, z uwagi na sąsiadujące budynki lub wysokie drzewa. W takich przypadkach moduły są skierowane na linii wschód – zachód. W celu zapewnienia maksymalnej produkcji prądu, stosowane są mikroinwertery i optymalizatory mocy. Prawidłowo zamontowana instalacja PV, najwięcej prądu produkuje w lato, gdy Słońce świeci najintensywniej. Niewykorzystane nadwyżki energii są odprowadzane do sieci publicznej.  Z kolei w okresie zimowym, gdy instalacja pracuje z niższą wydajnością, prosument może pobrać 80% energii przesłanej do operatora. Natomiast osoby, które staną się prosumentami po 31.03.2022 r. będą mogły odkupować przesłaną energię od operatora po ustalonej cenie.

Czy fotowoltaika w domu jednorodzinnym będzie się opłacać, pomimo zmian w przepisach?

Wiele osób wciąż zastanawia się, czy fotowoltaika w domu jednorodzinnym się opłaca i jak będzie po wprowadzeniu zmian w zasadach rozliczeń z operatorem. Zgodnie z nową ustawą, prosumenci będą zmuszeni do odsprzedania wygenerowanych nadwyżek operatorowi. Z kolei w okresie zimowym, gdy wydajność instalacji PV jest niższa, będą kupować energię tak samo, jak inni użytkownicy sieci publicznej. Z pozoru po wprowadzeniu zmian, inwestycja w fotowoltaikę może wydawać się nieopłacalna, ale problem mogą rozwiązać magazyny energii. Oznacza to, że nowi prosumenci będą mogli magazynować nadwyżki energii w ,,akumulatorze”. Natomiast w okresie zwiększonego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, będą mogli go wykorzystać. Na obniżenie kosztów związanych z instalacją PV w dużej mierze wpływają dotacje. W 2021 r. kwota wynosiła do 3000 zł. Z kolei na rok 2022 r. użytkownicy będą mogli uzyskać dofinansowanie na instalację oraz na magazyny energii. 

Czy fotowoltaika w domu jednorodzinnym się opłaca?

Moc instalacji fotowoltaicznej dobierana jest na podstawie rocznego bilansu rachunków za energię elektryczną. Prawidłowo działająca instalacja, w okresie letnim produkuje nadwyżki energii, przez co rachunki sprowadzają się do opłat za użytkowanie licznika. Z kolei w okresie zimowym, na ogół wygenerowane nadwyżki są wystarczające dla potrzeb gospodarstwa domowego. Dzięki temu system PV może generować oszczędności przez cały rok. Początkowa kwota inwestycji w fotowoltaikę może nie wydawać się najniższa, ale po kilku latach zwraca się i generuje oszczędności. Rozwiązanie to pozwala uniezależnić się od podwyżek cen prądu, dyktowanych przez operatorów sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top