Domowe sposoby na kaszel

domowe inhalacje

Domowe sposoby na kaszel

Walka z kaszlem potrafi być bardzo uciążliwa. Męczący suchy lub mokry kaszel potrafi uniemożliwić komfortowy wypoczynek w nocy, lub wykonywanie codziennych obowiązków w dzień. Czy zawsze musi kończyć się wizytą w aptece? Otóż okazuje się, że nie. Istnieje mnóstwo sprawdzonych, domowych sposobów, które potrafią przynieść ulgę w przypadku tej dokuczliwej dolegliwości. Przedstawiamy kilka chętnie stosowanych przez nasze babcie metod na uciążliwy kaszel.

Domowe sposoby na kaszel 

Syrop z cebuli to jedno z najpopularniejszych naturalnych lekarstw na kaszel. Sporządzenie tego specyfiku nie jest trudne – wystarczy pokroić cebule w drobną kostkę, a następnie zalać miodem lub zasypać cukrem oraz pozostawić w ciepłym miejscu na około 24 godziny. W tym czasie cebula puści soki, które skutecznie hamują kaszel, zmniejszają wydzielanie śluzu oraz mają właściwości wykrztuśne. Takiego syropu należy spożywać 1 łyżkę stołową kilka razy dzienie – od 3 do 5 razy. Podobne efekty przynosi syrop z buraka, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Jego sporządzenie wygląda podobnie, różnicą jest jednak obróbka cieplna. Buraki trzeba pokroić w kostki lub zetrzeć na tarce oraz zasypać cukrem. Następnie należy je gotować około 20 minut, aż wypuszczą sok. Powstały syrop wystarczy schłodzić, a następnie spożywać jedną łyżkę dziennie.  

Inhalacja i nawilżanie powietrza 

Kaszel nasila się, gdy przebywamy w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Skutecznym sposobem na przyniesienie sobie nieco ulgi jest zadbanie o jego odpowiednie nawilżenie. Nasze babcie w tym celu stosowały głównie mokre ręczniki powieszone na grzejnikach. Obecnie można zainwestować w gotowe urządzenia, służące do nawilżania powietrza. Niekiedy warto pójść o krok dalej i sprawić sobie aromatyczne inhalacje, które nie tylko będą nawilżać błony śluzowe, ale też rozrzedzać wydzielinę oraz działać antybakteryjnie lub przeciwwirusowo. Aby przygotować taką inhalację w domowym zaciszu, wystarczy wlać do pojemnika gorącej wody z kilkoma kroplami olejku aromatycznego – na przykład sosnowego, eukaliptusowego czy z drzewa sandałowego. Można przygotować także napar z ziół – cennymi właściwościami wyróżnia się rumianek, rozmaryn oraz koper włoski. Inhalacje najlepiej wykonywać pod przykryciem przez około 15 minut. Podczas kaszlu herbaty ziołowe warto wykorzystywać nie tylko w postaci inhalacji, ale też regularnie je pić, ponieważ wykazują właściwości wykrztuśne i antybakteryjne. Regularne spożywanie ciepłych, ale nie gorących napojów – szczególnie herbaty z malin, lipy czy czarnego bzu – nie pozwala na przesuszanie się błon śluzowych. 

Aromatyczne przyprawy na kaszel

Wdychanie oparów z niektórych przypraw lub warzyw potrafi przynieść doskonale rezultaty w walce z uporczywym kaszlem. W tym celu warto wykorzystać chrzan, który wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Skorzystać z jego działa można na dwa sposoby – wdychając opary ze świeżo startego warzywa lub poprzez zjedzenie niewielkiej ilości korzenia chrzanu. Spowoduje to natychmiastowe udrożnienie nosa oraz górnych dróg oddechowych, przynosząc szybką ulgę. Podobne działanie ma czosnek, który można przyjmować na wiele sposób – w połączeniu z gorącym mlekiem i miodem, jako dodatek do kanapek czy też w postaci syropu. Czosnek nie tylko pomaga zwalczyć kaszel, ale też wzmacnia odporność organizmu, dzięki czemu rzadziej będziemy zapadać na przeziębienia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top